Places Log in Choose city: Tricity

Sebastian Tucholski, Ekrany. Publiczna obrona dyplomu.

64
Recommended!

About this event

Jak wyjaśnia Lev Manovich, klasyczny ekran to płaska, prostokątna powierzchnia, służąca do oglądania go z przodu, pełniąca rolę okna wiodącego do innej przestrzeni, która od naszego świata oddzielona jest ramą. Wraz z pojawieniem się renesansu, malarstwo przenosi się z fresków i mozaik na płaszczyznę płótna – coś, co według podanej przez Manovich’a definicji, można nazwać ekranem, który do dzisiaj zasadniczo się nie zmienił. Jego proporcje pozostały zbliżone do piętnastowiecznego malarstwa a oba sposoby wyświetlania obrazu przez monitor komputera odnoszą się do tradycji malarstwa. Mowa o formacie horyzontalnym, kojarzonym z pejzażem oraz formacie wertykalnym, kojarzonym z portretem.

„Ekrany” to malarstwo cyfrowe, czerpiące z tradycji malarstwa klasycznego. Każde dzieło powstaje analogicznie do powstawania tradycyjnego obrazu w malarstwie. Zaczyna się od pustego, na ogół białego płótna, a następnie wypełnia się jego przestrzeń kolorem za pomocą pociągnięć wirtualnego pędzla, który zostawia swój unikalny, cyfrowy ślad. Powstały obraz, mimo, że nie sposób odmówić mu bytowości – tak naprawdę nie istnieje. Jest abstrakcyjnym zapisem binarnym, odpowiednio interpretowanym i wyświetlanym przez ekran telewizora. Jego nieistniejącą fakturę stanowi pozostający w nieustannym ruchu, różnorodnie świecący zespół pikseli. Dzieła celowo nie zostały przeniesione na papier czy płótno, zostały w swojej wirtualnej przestrzeni, w której powstawały, bo tylko ta przestrzeń pozwala w pełni zaprezentować ich unikalny charakter. „Ekrany” nawiązują do tradycyjnego malarstwa ale nie starają się go imitować ani z nim konkurować. To po prostu kolejna technika malarska, powstała przy użyciu dostępnych technologii – zupełnie tak, jak malarstwo olejne w szesnastym wieku.


Część pisemna: Malarstwo w dobie sztuki nowych mediów
Opiekun pracy pisemnej: dr Katarzyna Lewandowska

Część artystyczna: Ekrany
Promotor pracy artystycznej: Prof. Maciej Świeszewski

Aneks: Bez tytułu
Opiekun aneksu : prof. Maria Targońska

Recenzent dyplomu: dr Małgorzata Jankowska

Where?

Zbrojownia Sztuki

When?

8 Jun 2016, 12:00pm

Entrance Fee

Free

Gallery

64 0 Report

Comments

You must to comment or add a photo.

b Zbrojownia Sztuki Gallery

Gdansk, Targ Węglowy 6

The Armoury of Arts is the idea of an open academy – open to the world, and in particular: to the inhabitants of our metropolis. The Armoury of Arts Project can be summed up in four words: exhibition, education, popularization and documentation. The promoter of all these activities will be the Academy of Fine Arts in Gdańsk. In the Armoury of Arts we will present exhibitions, prepared in cooperation with cultural institutions and arts universities in Poland and Europe. We want to create a place…

View profile

More info

Facebook address:

/ZbrojowniaSztuki/info/

Website:

www.asp.gda.pl

E-mail address:

promocja@asp.gda.pl

Phone:

58 301 28 01

Location