Miejsca Zaloguj Wybierz miasto: Warszawa

Teatr Wielki – Opera Narodowa

bTeatr
382

O tym miejscu

Operę zaszczepił w Polsce królewicz Władysław IV Waza zaledwie w trzydzieści lat po jej narodzinach we Florencji. W 1628 r. zaprosił on do Warszawy pierwszą włoską trupę operową.

Od ponad 170 lat reprezentacyjną polską sceną operowo-baletową jest Teatr Wielki. Wzniesiony został w latach 1825-1833 według projektu włoskiego architekta Antonio Corazziego z Livorno.

Był kilkakrotnie przebudowywany. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 r. został zbombardowany i niemal całkowicie zniszczony. Pozostała jedynie oryginalna klasycystyczna fasada gmachu.

W latach 1945-1965 zespół działał na innych scenach, a gmach teatru został odbudowany z gruzów i rozbudowany według projektu Bohdana Pniewskiego.

Opera Narodowa kultywuje w Teatrze Wielkim swoje ponad 200-letnie tradycje, wystawiając dzieła kompozytorów polskich i klasykę światową.

Teatr Wielki posiada scenę główną w Sali Moniuszki z widownią na 1772 miejsc i scenę kameralną z widownią na 248 miejsc w Sali Młynarskiego.

Na pierwszym piętrze, w dawnych Salach Redutowych, mieści się jedyne w Polsce Muzeum Teatralne.

Fasada Teatru Wielkiego została zwieńczona w 2002 r. wspaniałą rzeźbą Kwadrygi Apollina, zgodnie z intencją architekta Antonia Corazziego sprzed 180 lat. Rzeźbę zaprojektowali współcześnie profesorowie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: Adam Myjak i Antoni J. Pastwa.

W sezonach 1998-2002 i ponownie od października 2008 r. dyrektorem naczelnym Teatru Wielkiego jest wybitny menadżer kultury Waldemar Dąbrowski, który w latach 2002-05 był ministrem kultury w rządzie RP. Dyrektorem artystycznym Opery Narodowej był w sezonie 2005/06 i jest nim ponownie od października 2008 r. znakomity reżyser Mariusz Treliński, którego inscenizacje operowe są ozdobą repertuaru operowego nie tylko w Warszawie, ale także w Waszyngtonie, Los Angeles, Sankt Petersburgu, Tel Awiwie, Wilnie i Bratysławie.

Dyrektorem baletu w Teatrze Wielkim jest natomiast od marca 2009 r. znany w świecie polski choreograf Krzysztof Pastor. Pod jego dyrekcją zespół baletowy Opery Narodowej uzyskał od dawna postulowaną autonomię artystyczną. 29 kwietnia 2009 r., na wniosek dyrektora Waldemara Dąbrowskiego, minister kultury Bogdan Zdrojewski wyodrębnił balet w strukturze teatru i podniósł zespół do rangi Polskiego Baletu Narodowego jako równorzędnego partnera Opery Narodowej w Teatrze Wielkim.

Spektakle operowe i baletowe w Teatrze Wielkim odbywają się od wtorku do niedzieli, przez cały sezon artystyczny: od października do czerwca włącznie. Miło nam będzie gościć Państwa na naszych przedstawieniach.

Galeria

Więcej info

Profil na Facebooku:

/operanarodowa

Strona internetowa:

www.teatrwielki.pl

Telefon:

22 692 02 00

Zarezerwuj miejsce
382 Zgłoś błąd

Komentarze

By dodać zdjęcie lub komentarz, musisz być zalogowany.