O tym wydarzeniu
Zapraszamy na wernisaż wystawy „Nie-miejsca” do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy ul. Szerokiej.
Czym są Nie-miejsca? Jaką rację bytu posiadają? W jakiej relacji do otaczającej rzeczywistości pozostają? Jaki jest ich status w świadomości społecznej i względem przestrzeni publicznej?
Każde miasto posiada takie ’niedoświaty’, wypełnione nakładającymi się na siebie narracjami, obrazami, wspomnieniami, funkcjami, które na przestrzeni wielu lat nadbudowywały się jedno na drugim i na podobieństwo słojów wiekowego drzewa, kryją w sobie rejestr dziejów danego miejsca. Określane są za pomocą rozmaitych terminów – m.in. mówi się o genius loci – tym niesamowitym i jedynym w swoim rodzaju duchu miejsca, który choć niewidoczny, jest przecież mocno podskórnie, niemalże metafizycznie wyczuwalny.
Nie-miejsca prezentowane na wystawie w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, to przestrzenie trochę niczyje, nie do końca określone pod kątem tak funkcji, jak i statusu. Nieme, przebrzmiałe, niekiedy opustoszałe, a jednak rezonujące nagromadzeniem znaczeń związanych z historiami, tożsamościami czy relacjami z przeszłości. Reprezentują pewną symboliczną topografię, która fizycznie już nie istnieje w swoim pierwotnym kształcie, aczkolwiek pamięć o niej rodzi pewne utopijne wyobrażenia dotyczące możliwych scenariuszy w przyszłości zbudowanej na tym, co szeroko i dumnie nazywamy dziedzictwem – zarówno tym chcianym, jak i tym niechcianym.
Na wystawie zobaczymy impresje włoskiego fotografa Ugo Carmeni na temat wnętrz nieczynnych szpitali weneckich, miejsc krzyżujących czas i przestrzeń, ich fragmentów, które same w sobie stają się autonomicznymi obiektami sztuki reprezentującymi swoistą estetykę z pogranicza osamotnionej ruiny i cennej pamiątki. Z kolei Anke Illing i Thomas Vossbeck wchodzą do śląskich kopalń, aby podpatrzeć upadające zakłady przemysłowe, które w wyniku coraz gorszej gospodarki ich zasobami, pustoszeją i umierają powolną śmiercią. Naszym gdańskim Nie-miejscem, stojącym na rozdrożu dumnej przeszłości i niepewnej przyszłości jest oczywiście Stocznia. Dwóch fotografów prezentuje dwie różne wizje tego zagadnienia. Michał Szlaga obserwuje Stocznię z perspektywy insidera, nieprzerwalnie od kilkunastu lat dokumentując i badając jej przemiany i przeobrażenia na miejscu. Obraz Stoczni według Sylvaina Deleu, jaki jawi się obserwatorowi z zewnątrz uwikłanemu jedynie wybiórczo i periodycznie w procesy towarzyszące transformacji tego miejsca, podkreśla jego wyjątkowość, intrygujące piękno i niezaprzeczalny wymiar symboliczny.
Miejsce: Galeria Guntera Grassa (Szeroka 34/35, 36, 37 · Grobla I 1/2, 80-825 Gdańsk)
Wystawa: 26.08 – 30.10.2016
Artyści: Ugo Carmeni (IT), Sylvain Deleu (FR/UK), Anke Illing & Thomas Vossbeck (DE), Michał Szlaga (PL) and a post-workshop exhibition as part of The People’s Smart Sculpture EU Project
Kuratorka: Marta Wróblewska
b Gdańska Galeria Miejska Galeria
Gdańsk, Piwna 27/29
Gdańska Galeria Miejska to miejska instytucja kultury, na którą składają się trzy odziały: Gdańska Galeria Miejska 1 (GGM1) z siedzibą przy ulicy Piwnej, działająca od początku powstania galerii – 17. marca 2009 r., Gdańska Galeria Güntera Grassa (4G), znajdująca się na rogu ul. Szerokiej i Grobli I oraz Gdańska Galeria Miejska (GGM2) przy ulicy Powroźniczej. Stworzenie trzech różnych przestrzeni wystawienniczych w Gdańsku umożliwiło promocję lokalnych artystów oraz nawiązanie kontaktów z…
Zobacz profil miejscaWięcej info
Profil na Facebooku:
Strona internetowa:
Adres e-mail:
Telefon:
Komentarze
By dodać zdjęcie lub komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj się