Places Log in Choose city: Warsaw

Spotkanie Autorskie z Filipem Springerem

37

About this event

Bardzo nam miło zaprosić miłośników reportażu ale też zagadnień urbanistycznych na spotkanie z tłumaczem architektury i kolekcjonerem wizualnych absurdów – Filipem Springerem, które poprowadzi laureat konkursu stypendialnego im. R.Kapuścińskiego, Pan Kamil Bałuk.

Filip Springer to reporter polskiego krajobrazu, pisał już o mieście, którego nie ma, o budynkach, które są, a wielu wolałoby, żeby ich nie było, oraz o pewnym małżeństwie, którego wielką miłością była architektura. Niedawno ukazała się jego kolejna książka pt. Miasto Archipelag.

Urodzony w 1982 r. Springer jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (archeologia z antropologią kulturową) na UAM w Poznaniu. Na co dzień pracuje jako fotoreporter i dziennikarz. Publikował m.in. w “Polityce”, “Rzeczpospolitej”, “Przekroju” czy “Tygodniku Powszechnym”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Autor książek reportażowych: “Miedzianka. Historia znikania”, “Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”, “Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, “13 pięter” i “Księga zachwytów”, “Wanna z kolumnadą”.

Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka.
Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd.Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy.
W 2012 roku ukazała się jego druga książka „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (wyd. Karakter 2012).
Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie.

Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012).

Kamil Bałuk ur. 1988 ukończył socjologię, dziennikarstwo i niderlandystykę. Urodzony w Hannoverze, jest z Wrocławia, a mieszka w Warszawie. Reportaże publikował w Dużym Formacie i NaTemat.pl oraz w zbiorach książkowych “Grzech jest kobietą” i “Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli”. Jego teksty były kilkukrotnie nominowane do Nagrody Newsweeka im T. Torańskiej w kategorii Młody Talent.

Laureat V edycji Stypendium im. R. Kapuścińskiego, które otrzymał na napisanie zbioru reportaży o współczesnej Holandii. Obecnie pracuje nad wcześniejszym projektem – debiutancką książką reporterską o 200 dzieciach pewnego holenderskiego dawcy nasienia.

„Polska Szkoła Reportażu nauczyła mnie, że nikt ci nie powie, co jest właściwe, więc lepiej szybko sam się zorientuj i powiedz innym.”

Where?

Pardon, To Tu

When?

15 Jan 2017, 6:00pm

Entrance Fee

Free

Gallery

37 0 Report

Comments

You must to comment or add a photo.

1 Pardon, To Tu Music Club

Warsaw, Madalińskiego 10/16

A place of concerts (avantgarde, ambient, free-jazz, folk, rock, singer-songwriter and world music), workshops for children and author meetings. They always provide guests and musicians the best memories. Visit their small bookstore and recordstore too!

View profile

More info

Facebook address:

/pardontotu/

Website:

www.pardontotu.pl

Phone:

513 191 641

Location