About this event
Temat: Nowe formy wspólnotowej zieleni – potencjał dla gdańskich przestrzeni publicznych
W dobie szeroko dyskutowanego kryzysu współczesnego miasta pojawiają się nowe, niekonwencjonalne narzędzia, mogące zmienić sposób myślenia o przestrzeniach publicznych. Jednym z nich są przeżywające renesans wspólnotowe zieleńce. Często postrzegane są jako partyzanckie działania, ingerencja w dotychczasowy porządek, forma happeningu albo protestu przeciwko źle zagospodarowanej przestrzeni – zdają się mieć tymczasowy charakter. Jednak w czasach szybko zmieniających się miast, niewystarczającej liczby przestrzeni rekreacyjnych, rosnącej świadomości ekologicznej, a także pojawiającej się potrzeby odbudowy wspólnotowości – być może alternatywne ogrody stają się szansą na trwałe odzyskanie miejskiej przestrzeni dla mieszkańców.
Bio:
Barbara Tusk – Architektka i urbanistka, interesuje się wpływem urbanistyki na zachowania społeczne oraz reurbanizacją i rewitalizacją obszarów zdegradowanych. Koordynowała skierowany do lokalnej społeczności projekt “Otwarty Ogród w Stoczni”. Współredaguje przegląd naukowy o tematyce miejskiej “Metropolitan”. Pracuje w nowo powstałym Dziale Rozwoju Przestrzeni Publicznej w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Wykład realizowany przy współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, w ramach działań Fundacji Alternativa – Stacja Transformacja Skanuje.
W projekcie Stacja Transformacja Skanuje chcielibyśmy zaprezentować kierunki obecnie prowadzonych badań naukowych i działań na polu kultury oraz ożywić dyskusję na ten temat. Ideą wykładów i spotkań jakie będą się odbywać w ramach cyklu jest rozpoznanie młodego środowiska badawczego w Trójmieście. Dzięki zaproszonym do udziału zarówno doświadczonym, jak i debiutującym naukowcom chcemy pokazać ciekawe obszary i postawy, które mogłyby zostać w niedalekiej przyszłości powiązane z polem sztuki. Wychodząc z założenia interdyscyplinarności badań związanych ze sztuką i kulturą postanowiliśmy zaprezentować zarówno osiągnięcia teoretyków jak i praktyków. W związku z tym zaprosiliśmy do współpracy architektów, historyków sztuki czy socjologów zajmujących się krytyką artystyczną, polityką kulturalną czy problemami związanymi z przestrzenią miejską jej rewitalizacją, estetyką i kulturowym znaczeniem. Liczymy przede wszystkim na to, że projekt Stacja Transformacja Skanuje obudzi w nas żyłkę odkrywcy i zachęci wszystkich zainteresowanych do baczniejszego przyglądania się obszarom działań artystycznych i kulturalnych w Trójmieście.
Kuratorka: Dorota Kucharczyk
Comments
You must log in to comment or add a photo.