Places Log in Choose city: Tricity

Open House Gdynia

Event in:  cRóżne miejsca w Gdyni
105
Recommended!

About this event

Open House Gdynia to pierwsza polska edycja międzynarodowego festiwalu architektonicznego. Historia Open House Worldwide rozpoczęła się w Londynie w 1992 roku, by z czasem powiększyć sieć miast uczestniczących o 30 kolejnych, wśród których wymienić można Nowy Jork, Dublin, Helsinki i Barcelonę.

Open House to inicjatywa polegająca na otwieraniu dla szerokiej publiczności starannie wyselekcjonowanych, niedostępnych na co dzień wnętrz mieszkań prywatnych oraz budynków użyteczności publicznej. Prezentacji budynków towarzyszą liczne wydarzenia, takie jak wystawy, prelekcje czy spotkania z ekspertami ze świata architektury i designu. Niezwykłość Open House polega również na udziale architektów, projektantów i właścicieli obiektów. Formuła wydarzenia cieszy się ogromną popularnością i corocznie zyskuje kolejnych zwolenników.

Podczas ubiegłorocznej edycji w ciągu jednego weekendu pokazaliśmy gościom Festiwalu 17 lokalizacji położonych w różnych dzielnicach Gdyni. Nasz program objął nie tylko wnętrza wiernie odrestaurowanych przedwojennych kamienic, ale także najnowsze gdyńskie budownictwo mieszkaniowe, nietuzinkowe przestrzenie biurowe oraz nieznane zakamarki budynków użyteczności publicznej. Podczas 17 godzin trwania wydarzenia poszczególne lokalizacje odwiedziło ponad 1600 osób. Program tegorocznej, drugiej edycji Open House Gdynia, obejmie około 70 obiektów, m.in.:

  • Automobilklub Morski
    Jeden z nielicznych zachowanych przykładów międzywojennej architektury drewnianej w Gdyni. Budynek ten wzniesiony został w 1930 r. w zmodernizowanym stylu zakopiańskim. Od 1936 r. mieści się tu siedziba Automobilklubu Morskiego, w którego szeregach pierwsze sukcesy odnosił między innymi Krzysztof Hołowczyc. Podczas festiwalu funkcje przewodnika po tym przesiąkniętym historią miejscu pełnić będzie charyzmatyczny Gdynianin Jerzy Piotrowicz, wieloletni prezes klubu.

  • Urząd Miasta Gdyni – Gabinet Wiceprezydenta Gdyni ds. rozwoju Pana Marka Stępy oraz podziemia
    W obecnym gabinecie wiceprezydenta w latach międzywojennych mieściło się prywatne mieszkanie komisarza rządu Franciszka Sokoła. Komisarz, obserwując szerzącą się korupcję w administracji miasta, postanowił zamieszkać w miejscu pracy by mieć większą kontrolę nad pracownikami administracyjnymi urzędu. Festiwalowym ekspertem będzie tu sam wiceprezydent Gdyni Pan Marek Stępa. Ponadto naszych gości zaprosimy do tajemniczych podziemi budynku, w których obowiązki przewodnika przejmie znawca historii Gdyni i lokalny przewodnik Arkadiusz Brzęczek.

  • Hufiec ZHP Gdynia
    Plany willi przepadły bez wieści. Wprawny historyk architektury jest w stanie określić przykłady wielu modyfikacji jakie przez lata przechodziła bryła budynku. Znany dziś jako siedziba gdyńskiego Hufca ZHP, w przeszłości był niemym świadkiem najmroczniejszych rozdziałów naszej rodzimej historii – w podziemiach znajdowało się więzienie, w którym torturom poddawano przeciwników stalinizmu. Z opowiadań byłych więźniów wynika, iż część rozległych korytarzy została zasypana lub zamurowana.

  • Bankowiec
    Bankowiec to największy kubaturowo obiekt mieszkalny przedwojennej Gdyni. Kompleks wznoszono etapami w latach 1935-38 dla Funduszu Emerytalnego Pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego. Jako jedyny budynek mieszkalny w międzywojennej Gdyni posiadał schron przeciwgazowy z systemem wymiany powietrza. Podczas festiwalu zaprezentujemy modernistyczne klatki schodowe, zlokalizowane w podziemiach budynku Mini Muzeum Gdyńskiego Modernizmu oraz mieszkanie prywatne w którym zachowano liczne elementy oryginalnego wyposażenia.

  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział Morski
    Goście festiwalu będą mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić miejsce, w którym przygotowywane są prognozy pogody, obejrzeć otoczenie i wnętrza modernistycznego budynku Instytutu, wysłuchać prezentacji o jego historii oraz podziwiać zapierający dech w piersiach widok rozciągający się z wieży na jego dachu.

  • Podziemia Bulwaru Nadmorskiego
    Wyjątkowa propozycja dla wielbicieli odrobinę ekstremalnych, nieutartych szlaków. Wycieczka podziemiami Bulwaru Nadmorskiego pozwoli odkryć magię podziemnych żył Gdyni, czyli kanałów pośród których wije się stara rzeczka, opisywana chociażby we wspomnieniach kuracjuszy z lat 20.

Wstęp do wszystkich wnętrz prezentowanych podczas festiwalu jest bezpłatny. W przypadku mieszkań prywatnych obowiązują zapisy, których dokonywać będzie można od 10 maja na stronie ohgdynia.org


Program festiwalu uzupełniają wydarzenia towarzyszące:

  • Gdynia en face – wystawa w Muzeum Miasta Gdyni
    Gdynia en face to owoc czternastodniowej rezydencji artystycznej holenderskiego artysty fotografika Menno van der Meer’a, który przybył do Gdyni na zaproszenie zespołu Open House Gdynia w październiku 2015 r. Sportretował wówczas czterdzieści obiektów mieszkalnych i użytkowych koncentrując się na detalach fasad, grze faktur i barw oraz symetrii, ale także poszukując piękna w elementach niedoskonałych, zniszczonych, ulegających rozkładowi. Przebywając tutaj nie korzystał z map ani przewodników, ale odkrywał miasto bez z góry narzuconego planu, ufając wyłącznie własnej intuicji. Celem wystawy jest zaprezentowanie architektury Gdyni widzianej okiem twórcy nieznanego dotychczas polskim odbiorcom. Menno van der Meer oferuje świeże spojrzenie swoistego intruza, człowieka z zewnątrz, patrzącego na miasto po raz pierwszy.
    Więcej informacji na stronie wydarzenia: pitupitu.pl/16702e

  • Atrybuty Władzy – wystawa plakatów w foyer Teatru Gdynia Główna
    Wystawa plakatów Luizy Kempińskiej, poznańskiej graficzki i ilustratorki przygotowana we współpracy z Teatrem Gdynia Główna i Centrum Interpretacji Dziedzictwa Brama Poznania ICHOT. Na wystawie zaprezentowane zostaną minimalistyczne w formie plakaty odwołujące się do wyzwań jakie stawia przed człowiekiem sprawowanie władzy.

  • Mikrorzeczy – „wędrująca” wystawa
    Wystawa kolekcji miniprzedmiotów – mikrorzeczy. Jest to cykliczny projekt gdyńskiej artystki Zuzy Dolegi, który zyska nowe oblicze we współpracy z Open House Gdynia. Festiwalowa edycja projektu polega na ekspozycji kolekcji osobistych drobiazgów należących do interesujących gdyńskich postaci. Ta wędrująca wystawa eksponowana będzie w kilku lokalizacjach. Odwiedzający będą mogli rozbudować ekspozycję dokładając swoje własne mikrorzeczy. Staną się one częścią kolejnego cyklu prac artystki.

  • Ulica Pracowni Artystycznych
    ul. Bema: Misstery, Atelier Fotografii Tekla Studio, Pracownia Lilki Szpilki, Naprawione.pl, Wnuczka Krawca, WorkRoom 7/1.
    Open House Gdynia otwiera najciekawsze pracownie artystyczne Trójmiasta. Zaprasza do zapoznania się z warsztatem projektanta „od kuchni”.

  • Galeria od Czasu do Czasu: Wystawa upcyclingu REC.ON
    REC.ON to marka działająca w nurcie upcyklingu uważanym za rewolucję w recyklingu. Jej twórcy przekształcają zużyte części samochodowe w funkcjonalne, stylowe obiekty. Elementy, z których powstają, nie mogą pełnić już swojej pierwotnej funkcji, jednak w produktach z logo REC.ON zamiast zanieczyszczać środowisko zyskują nowe życie. REC.ON to przede wszystkim artystyczny duet tworzony przez Paulinę i Bartosza Bieleckich, mnóstwo serca i energii wkładający w pracę nad przedmiotami, które są przykładem dobrego, przyjaznego dla otoczenia designu.
    Wystawa odbędzie się w prywatnej galerii sztuki Od Czasu Do Czasu w Orłowie, założonej przez biznesmena i kolekcjonera sztuki Zbigniewa Pilachowskiego.
    Wernisaż wystawy: 21.05 (sobota), godz. 16, Galeria Od Czasu do Czasu, ul. Armatorów 31.

  • Przejazd z Rowerową Gdynią
    Do zwiedzania obiektów festiwalu zapraszamy również fanów dwóch kółek. Lokalizacje połączy zaplanowana przez stowarzyszenie Rowerowa Gdynia trasa rowerowa. Więcej informacji wkrótce!

Zainspiruj się Gdynią!

Where?

Różne miejsca w Gdyni

When?

21–22 May 2016

Entrance Fee

Free

Buy a ticket

Gallery

105 0 Report

Comments

You must to comment or add a photo.