About this event
Celem postawionym sobie przez organizatorów Festiwalu – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu – jest popularyzacja nauki, a także sztuki wśród mieszkańców Torunia i regionu. Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy toruńskich uczelni, ale także lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy prezentują stosowane w swojej pracy osiągnięcia naukowe lub działania związane ze sztuką. Właśnie to odróżnia toruński Festiwal od podobnych przedsięwzięć organizowanych w innych ośrodkach akademickich.
W ciągu czterech dni prezentowane są osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta i regionu mają wyjątkową okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką. Od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne – naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. Festiwal umożliwia poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego.
Poprzednie edycje Festiwalu odniosły sukces frekwencyjny i organizacyjny. W programie ostatniej edycji znalazło się 170 imprez – spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów. Atrakcyjny program przyciągnął około 30 tys. uczestników, także spoza miasta, a nawet regionu. Wejściówki na imprezy z ograniczoną liczbą miejsc, rozeszły się błyskawicznie – największą popularnością cieszyły się wycieczki do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.
Pozytywne opinie, jakie zebrały dotychczasowe imprezy, dają nadzieję na rozwój Festiwalu w przyszłości. Jego idea doskonale wpisuje się bowiem w atmosferę Torunia – miasta kojarzonego nie tylko z pięknymi zabytkami, ale także – z nauką i sztuką. Toruński Festiwal należy do stowarzyszenia organizatorów festiwali nauki w Europie (European Science Events Association).
b Centrum Sztuki Współczesnej Culture Centre
Torun, Wały Generała Sikorskiego 13
Central to CoCA’s activity is the concept of ’glocality’, or putting a global perspective on regional phenomena, providing a jumping-off point for the development of identity of an institution founded far from the centre. CoCA’s programme is largely focused on the analysis of diverse collecting-related phenomena at anthropological, social, psychological and artistic levels. Founded in 2008, the Centre of Contemporary Art is the newest and the biggest (over 4,000 square metres of gallery space)…
View profile
Comments
You must log in to comment or add a photo.